آیا سیستم من نیاز به آنتی ویروس دارد ؟‌ از چه آنتی ویروسی استفاده کنم ؟ از بسته امنیتی استفاده کنم یا از فایروال ؟ ادامه مطلب رو بخونید تا به پاسخ سوالات دست پیدا کنیم 
 


                                


با سلام .همیشه بحث انتخاب بهترین و مناسب ترین آنتی ویروس و فایروال بین علاقه مندان به دنیای IT بحثی داغ و مهیج می باشد . اما متاسفانه اغلب این بحث ها به نتیجه نمی رسد و کم کم به کل کل , دعوا و مشاجره بین طرفداران هر برند امنیتی می رسد .

ا

آنتی ویروس :

بیایید در همین اول کار به یک سوال جواب بدهیم ، که آیا واقعا به آنتی ویروس نیاز داریم ؟ ایا واقعا در معرض آلوده شدن به بد افزار ها هستیم . یعنی نمی شد با کمی احتیاط و مراقب کردن بدون نصب یک برنامه ی آنتی ویروس از سیستم خود محافظت کنیم ؟

اما اگر واقعا احساس می کنید باید آنتی ویروس داشته باشید ؛ به چند نکته توجه داشته باشید .

  • اول باید مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم خود را بلد باشید . تا متناسب با آن اقدام به نصب آنتی ویروس بکنید . چون هر برنامه برای داشتن عملکرد خوب و بی عیب و نقص نیاز به پیش نیاز هایی دارد مثل : فضای کافی بر روی هارد دیسک , داشتن حافظه ram مناسب , cpu کارآمد و ... که در غیر این صورت به مشکلاتی مواجه می شوید .
  • دوم باید تعیین کنیم که به چه سطحی از امنیت نیاز داریم . مثلا اگر سیستم شما به اینترنت متصل نباشد نباید فضای سیستم خود را بی خود با نصب پک های امنیتی خیلی کامل بی خود اشغال کنید . می شود با یک آنتی ویروس رایگان و سبک دخل تمام ویروس ها را در آورد . یا شاید فقط نیاز به یک برنامه ضد جاسوسی داشته باشید یا ...
خب شما تصمیم خود را گرفته اید و تصمیم دارید یک آنتی ویروس مناسب با شرایط خود نصب کنید . اما یک مشکل وجود دارد کدام آنتی ویروس بهتر و مناسب تر است . شما بین تعداد زیادی شرکت امنیتی که هر کدام هم ادعای بهترین بودن را دارند گیر کرده اید . پس حالا باید از کجا مناسب ترین و بهترین محصول را انتخاب کرد ؟ ما نیاز به یک مرجع داریم تا بهترین انتخاب را داشته باشیم .

خوش بختانه موسسه هایی هستند که به صورت کاملا بی طرفانه اقدام به تست و بررسی آنتی ویروس ها می کنند . که یکی از بهترین این موسسه ها , موسسه AV-Comparatives.org می باشد به چند دلیل :


1. بالا بدون دامنه تست بد افزاری ( چیزی حدود 1.5 میلیون فایل مخرب از انواع و اقسام گونه های بدافزار )

2. متنوع بودن تست ها , برای مثال : تست کارایی , تست دیتابیس , تست هوش مصنوعی و ...

3. ارزش و اعتبار این موسسه بین شرکت های امنیتی . به تصایر زیر نگاه کنید .در سایت کسپرسکی به بخش Why Kaspersky ? وارد میشیم تا دلیل انتخاب محصولات معتبر کسپرسکی رو از نظر خودش جویا شویم. اولین گزینه که می بینیم تست های مقایسه ای است.در این بخش تمرکز اصلی تست های گرفته شده شرکت AV-comparatives است که کسپرسکی رتبه های خیلی خوبی را گرفته که حتی مربوط به آخرین تست های شرکت مذکور هم نمی باشد. این خود دلیل اهمیت تست می باشد که با گذشت زمان هنوز تست های گذشته را دلیل انتخاب کسپرسکی می دانند. به همین ترتیب وارد سایت های دیگه می شویم.
خب تا الان توانستیم یکی از معتبر ترین موسسه ها را به عنوان مرجع انتخاب کنیم. تست انتخاب شده و معتبر تست AV-comparatives هست. شرکت AV-comparatives یک شرکت اتریشی می باشد که به صورت بی طرف اقدام به تست آنتی ویروس ها می کند و تست های اصلی این شرکت 2 نوع است ( تست از دیتابیس و تست هوش مصنوعی ) و هر نوع تست 2 نوبت در سال تکرار می شود . که مجموعا می شود 4 تست اصلی در طول سال . اما این شرکت تست های دیگری هم دارد که کم کم با آن ها آشنا می شویم .

اولین تست این موسسه تست از دیتابیس آنتی ویروس ها می باشد . در این نوع تست آنتی ویروس ها را در یک زمان مشخص آپدیت می کنند . تا برای تست آماده شوند . که به این نوع تست On-Demand test نیز گفته می شود . این هم آخرین تست این شرکت از نوع On-Demand که در ماه February از آنتی ویروس های زیر گرفته شد .در این قسمت 1.2 میلیون بد افزار را با آنتی ویروس هایی که تا زمانی مشخص آپدیت بودند اسکن کردند و نتایج بالا بدست آمد .تذکر : آنتی ویروس های مکافی , پاندا و ترند میکرو در این تست از تکنولوژی استفاده کردند که وابسته با اینترنت است تا این تایج بدست آمد و اما در صورت نبود اینترنت درصد مکافی ( 94.9 ) همراه با 19 خطا , پاندا ( 73.3 ) با 32 خطا و ترین میکرو ( 68.5 ) با 22 خطا بود .


قسمت بعدی این تست که یکی از اصلی ترین ملاک ها برای انتخاب آنتی ویروس است . درصد خطای آنتی ویروس ها ( یعنی درصد اشتباه در ویروسی خواندن فایل های سالم ) است . همان طور که در تصویر زیر می بینید آنتی ویروس eScan با یک اشتباه کم ترین خطا را در بین تمامی آنتی ویروس های شرکت کنند داشت .


قسمت بعدی این تست , بررسی سرعت اسکن آنتی ویروس ها می باشد . که این هم ملاک مهمی در انتخاب بهترین آنتی ویروس است . که در تست سرعت آنتی ویروس ُسیمانتک ( نورتون ) بالاترین سرعت را داشت .


و در قسمت آخر این تست ( تست دیتابیس ) رده بندی نهایی را مشاهده می کنید که با توجه به قسمت های بالا انجام شد . نشان 3 ستاره بالاترین درجه ای است که به آنتی ویروس ها توسط این موسسه داده می شود .
تست نوع دوم ( از تست های اصلی ) تست هوش مصنوعی یا ProActive/Retrospective-Test هست . که این تست از اهمیت بیشتری نسبت به تست نوع اول برخوردار است . چون متاسفانه تعداد بدافزار ها روز به روز بیشتر می شود و شرکت های آنتی ویروس نیاز به زمان دارند تا بتوانند این حجم عظیم بدفزار را شناسایی کرده و در دیتابیس خود قرار دهند . به همین دلیل آنتی ویروس ها باید از قدرت بالای هوش مصنوعی برخوردار بوده تا بتوانند جلوی ویروس های ناشناخته را بگیرند . این هم نتایج آخرین تست هوش مصنوعی . که آنتی ویروس های پاندا و تورست پورت مشترکا اول شدند .این هم نتایج خطای آنتی ویروس ها در تست هوش مصنوعی ( هر چه عدد مربوطه کم تر باشد بهتر است )

این


و در آخر نتیجه کلی تست هوش مصنوعی :


متاسفانه در 2 نوع تست بالا یک تکنولوژی بسیار مهم آنتی ویروس ها بررسی نشد که آن هم Behavior Blocker است, که این تکنولوژی مربوط شناسایی ویروس ها از روی رفتار اجرایی آن ها است . یعنی در این نوع تست باید فایل ویروسی اجرا شود . به همین خاطر تست دیگری توسط موسسه Av-comparatives گرفته شد که مربوط به این تکنولوژی است .

و نتایج آخرین تست این نوع بدین شرح است :
این هم نتیجه کلی تست رفتار شناسی :


در تست بعدی قدرت پاکسازی آنتی ویروس ها مورد بررسی قرار گرفت بدین صورت که آنتی ویروس ها باید اثرات 10 بد افزار خطرناک و قوی را به طور کامل از سیستم پاک می کردند . متاسفانه فقط توانستم نتیجه کلی را با عکس بیان کنم چون نتایج جزئی به صورت متن بود .


در تست بعدی قدرت مقابله آنتی ویروس ها در برابر جاسوس افزار ها و ... بررسی شد . که نتایج این تست را در تصویر زیر مشاهده می کنید .و این هم نتیجه کلی این تست :
و آخرین تست , تست کارایی می باشد . در این تست تاثیر آنتی ویروس ها بر روی فعالیت ها روزانه کاربران مثل باز کردن فایل های pdf یا ورد , ... مورد بررسی قرار گرفت . که نتایج بدین شرح است . همان طور که می بینید آنتی ویروس پاندا کمترین تاثیر را بر روی فعالیت های سیستم دارد .و این هم نتیجه کلی این تست
خب حالا ما یک نتایج کاملا حرفه ای در اختیار داریم و با کمی دقت می توانیم انتخاب خوبی را انجام بدهیم. ممکن است هر کسی با این نتایج یک انتخابی داشته باشه ولی مطمئنا انتخاب خوبی از آب در خواهد آمد. شک نکنید که با نکات بالا آنتی ویروس خوبی را انتخاب خواهید کرد.در مورد فایروال ها انشاالله در یک فرصت مناسب ... توضیح می دهم .موفق و سربلند باشید .

منبع : انجمن ترفندستان